30. září 2019
Kategorie: Hazardér

Jak na poker: Longhand Limit Texas Hold’em

Longhand poker je pravým opakem variace shorthand. Označíme-li hru termínem longhand, účastní se jí 6 nebo více hráčů. Nyní si ukážeme několik strategických tipů, které mohou zlepšit vaši hru při větším počtu hráčů. Tato sekce je věnována spíše strategii u nízkolimitních stolů, a to $2-$4, nebo méně.

Startovní kombinace/situace před flopem

V této části hry chybuje nejvíce začátečníků. Jednoduše řečeno, hrají zbytečně velké množství startovních kombinací. Začátečníci totiž ještě nechápou, že hra u longhand stolu je hrou trpělivosti. Jakkoli to může znít smutně, můžete doslova pouze počkat, až vám bude rozdána výborná startovní kombinace a pak s ní vyhrát bank. Tak tedy – co jsu to dobré startovní kombinace? Pokerový expert David Sklansky, autor velkého množství knih o pokerové strategii, rozděluje startovní kombinace v longhand Hold’em do osmi kategorií. Rozhodli jsme se trochu zjednodušit jeho metodu a neoddělovali jsme zvlášť karty, které jsou „suited“ (ve stejné barvě). Zůstalo nám pouze 5 skupin, což je podle nás situaci tolik nekomplikuje. Pojďme se tedy podívat na hodnocení jednotlivých kombinací.

Kategorie první: A-A, K-K, Q-Q, J-J, A-K

Toto jsou nejlepší startovní kombinace. Měli byste s nimi vsadit a před flopem také zvýšit sázky. Pokud držíte A-A, měli byste mít snahu dostat do banku tolik žetonů vašich soupeřů, kolik je jen možné.

Kategorie druhá: T-T, 9–9, A-Q, Q-K

Toto jsou dobré startovní kombinace, ale nejsou příliš ohromující. Obecně potřebujete pomoc karet rozdaných na stůl. Obecně vzato potřebujete složit trojici, abyste s kombinacemi jako T-T nebo 9–9 zvítězili.

Kategorie třetí: A-J, A-T, K-J, Q-J, 10-J

Toto jsou také dobré kombinace. Buďte však při jejich hraní velmi opatrní, neboť třeba kombinace jako A-J, A-T nebo K-J jsou velmi často poraženy větším „kickerem“ (pokud na stole eso(A) a někdo jiný má A-K, prohrajete, neboť má vyšší kicker). Obecně byste tyto kombinace měli hrát pouze tehdy, jsou-li suited (jsou li ve stejné barvě).

Kategorie čtvrtá: 8–8, 7–7, 6–6, 10–9, 9–8, 8–7, 7–6

Karty nazývané jako connectors, tedy ty, které následují po sobě, hrajte pouze tehdy, jsou li ve stejné barvě. Tyto kombinace v celu ujdou, ale obecně příliš banků nevyhrávají. Potřebují totiž velkou pomoc karet rozdaných na stůl.

Kategorie pátá: 5–5, 4–4, 3–3, 2–2 (jinými slovy nízké páry)

Kombinace první kategorie byste měli hrát téměř vždy. Výjimkou je pouze situace, kdy držíte například A-K nebo J-J a máte pocit, že by mohl mít některý z vašich protihráčů K-K nebo dokonce A-A. Můžete si třeba všimnout, že hráč, který je obvykle opatrný nyní zuřivě sází již před flokem. S těmito kombinaci byste měli sázky zvyšovat v každé pozici, neboť chcete dostat do banku co nejvíce peněz ještě před flokem. Nicméně – pamatujte, že pokud držíte kombinaci A-K, pootřebujete, aby vám na flop spadl král nebo eso. Nesázejte bezhlavě proti člověku, který by už mohl nějaký pár držet v ruce.

Také kombinace z druhé kategorie byste obecně hrát měli. Mají největší účinek ve hře s méně protihráči a proto byste měli zvýšit sázku, abyste některé oponenty ze hry odstranili. Nesnažte se však napěchovat bank ještě před flopem tím, že sázku zvýšíte. Tyto kombinace mají totiž malou hodnotu, pokud jste ještě neviděli karty, které přijdou na stůl. Nedorovnávejte, jestliže už před vámi dorovnalo více hráčů (pokud vsadíte a někdo sázku zvýší, pak dorovnejte – neměli byste však dorovnat, jestliže někdo sázku zvýšil již před vámi). Důvod, proč nedorovnat sázku více než tří protihráčů je ten, že vám již karty nedávají žádnou výhodu, s kterou byste na flop šli. Měli byste si zapamatovat, že při hraní Limitovaného Texas Hold’em chcete být vy právě ti, kteří budou mít na flopu výhodu. Sázíte-li mezi posledními, zkuste dorovnat sázku velmi dobrého protihráče, který sázku zvýšil velmi brzy (v této situaci vás ale nejspíše oponent porazí kombinací karet z první kategorie).

Třetí kategorie: S těmito kombinacemi jednejte velmi opatrně. Jsou totiž velmi často poraženy kartami z kategorie I a II. Proto se nejlépe uplatní ve hře s menším počtem hráčů, ve kterých nemá žádný ze soupeřů karty právě z vyšších kategorii I a II. Platí tedy: vsaďte, abyste dostali protihráče ze hry, ale sázky s kombinacemi tohoto kalibru nedorovnávejte.

Kategorie čtvrtá a pátá: Vždy, když držíte karty těchto kombinací, je situace rozdílná. Potřebujete velký bank, do kterého investuje mnoho hráčů. Důvodem je, že z 95% jsou tyto kombinace škvár. Ale ve zbývajících 5% procentech se jedná o úžasné karty (pokud se vám podaří zkompletovat postupku, flush, nebo trojici). Podaří-li se vám pak s těmito kartami něco vytvořit, chcete za to být řádně odměněni. Proto potřebujete mnoho oponentů, kteří do banku své peníze přidají. Představte si tuto situaci: V ruce držíte 6 a 7 a flopu se objeví A, 5 a 8. Dorovnáte sázku a na turn přijde 9. Nyní se musíte snažit, aby se bank co nejvíce rozrostl. Proto musíte nejprve obětovat určitou částku před flopem a pak doufat, že do toho většina hráčů půjde. Pokud jste dealer a někdo před vámi sázku zvýší, složte karty. Pokud jste ale big blind a pět hráčů před vámi již sázku dorovnalo, dorovnejte také a prohlédněte si flop.

Hra na flopu

Poté co jsou na stůl rozdány první tři karty (flop), budete v jedne z následujících pěti situací:

  1. Budete vyhrávat, ale budete mít kombinaci, kterou by ještě některý z hráčů mohl eventuálně ohrozit. Máte nejvyšší pár, nejvyšší kicker nebo třeba tzv. „overpair“ (držíte např. Q-Q a na stůl přijde J, 10 a 5). Chcete proto navýšit bank a dostat oponenty ze hry. Vítáte, když někdo vsadí. Vy pak jeho sázku zvýšíte, jste-li v tzv. early position (hrajete mezi prvními). Jste-li však v tzv. late position (hrajete mezi posledními) a nikdo předtím nevsadil, musíte vsadit vy a snažit se tak dostat ostatní ze hry.
  2. Máte mistrovskou ruku. Pravděpodobně máte už na flopu trojici nebo dokonce full house. Nemáte proto důvod zastrašit protihráče a dostat je tak ze hry, protože vaše výhra už nejspíše nebude ohrožena (pokud třeba nemáte trojici a na stole se rýsuje možnost na flush – pak je vaším úkolem vyhrát co nejdříve). V těchto situacích je nejlepší počkat na turn a až pak se snažit získat bank. Pokud však situaci vyhrotíte už na flopu, může vás porazit protivník, který třeba čeká na poslední kartu do flush.
  3. Máte druhou nejlepší kombinaci. Pokud budete následovat naši strategii, nebude to tak často, ale může se to stát. Příkladem je situace, kdy v ruce držíte A-Q a na flopu se objeví K, Q a 4. V této chvíli považujte svoji kombinaci za „drawing“ (čekáte na další kartu) nebo jednoduše karty složte, jestliže si nemyslíte, že držíte nejlepší kombinaci (to je velmi nereálné, jde li do hry větší množství hráčů – je totiž téměř jisté, že některý z nich bude držet krále (K).
  4. Máte „drawing hand“ a čekáte na kartu, která by mohla vaši kombinaci vylepšit. Uveďme příklad: máte dvě pikové karty a další dvě jsou na stole. Pak musíte použít outs a pot odds. Detailně jsou tyto pojmy vysvětleny v kapitolách „pokerový slovník“ a „pot odds – vaše šance na výhru banku“.
  5. Nemáte nic. Držíte třeba dvojici 6–6 a na flop jsou vyloženy karty A, K a 7. Jste zkrátka poraženi. Prostě složte karty hned, jakmile někdo vsadí.

Toto byl tedy obecná rádce, jak vyhrát v limitované longhand hře. Opravdu zde není mnoho složitých situací, na které byste mohli narazit. Pamatujte si však: čím více lidí je u stolu, tím větší je pravděpodobnost, že některý z nich drží opravdu skvělou karetní kombinaci. Držíte-li A-K a na flopu se objeví A, Q a Q, nenechte se zmást situací. Je totiž velmi pravděpodobné, že některý ze soupeřů královnu (Q) má.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: